Radnice Prahy 10 počítá pro letošní rok s příjmy 644,9 milionu a výdaji 1,416 miliardy korun. Schodek 771 milionů korun uhradí z úspor z minulých let. Rozpočet pro letošní rok v pondělí v noci schválili zastupitelé. Velký rozdíl mezi příjmy a výdaji je podle vedení městské části dán investicemi schválenými předchozí politickou reprezentací, které vyčerpají rezervy Prahy 10 z minulých let. Střednědobý výhled počítá se schodky i v následujících letech.
Na řadu větších investic jsou podle zástupců vedení městské části podepsány smlouvy, takže nové koalici, kterou tvoří Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS, nezbylo než na ně v rozpočtu vyhradit peníze. Podle vedení radnice předchozí reprezentace v čele s Vladimírem Novákem (dříve ČSSD) podepsalo smlouvy k investicím za více než 600 milionů korun.
Jde například o rekonstrukci Polikliniky Malešice, domu v ulici U Vršovického nádraží, výstavbu mateřské školy Nad Vodovodem, rekonstrukci Kina Vzlet nebo modernizaci školní jídelny v základní škole Hostýnská. „Tento investiční program vyčerpá veškeré rezervy, které se nakumulovaly za poslední dvě volební období,“ uvedla radní pro finance Lucie Sedmihradská (za Vlastu).
Demonstrativní odchod z jednání
Výši schodku na jednání zastupitelstva kritizovala opozice. „Takto vysoký schodek by se dal tolerovat, pokud by rozpočet byl alespoň úsporný, což není,“ uvedl opoziční zastupitel Martin Kostka (ANO). Někdejší starostka Radmila Kleslová (ANO) označila rozpočet za „naprosto skandální“ a zastupitelé za hnutí ANO následně z jednání odešli a hlasování o návrhu se nezúčastnili.
Na běžné výdaje má letos podle chváleného rozpočtu jít 814,3 milionu korun, zbylých 601,5 milionu je určeno na investice. Pro školství je schváleno 215 milionů korun, 134 milionů korun na sociální služby a zdravotnictví a na dotační programy je vyčleněno 36 milionů korun.
Kromě projektů připravených předchozí reprezentací plánuje nové vedení letos dát 180 milionů korun na rekonstrukce prázdných bytů a nebytových prostor, jejichž stav nyní neumožňuje pronájem, a městská část tak přichází o zisky. „Šli jsme do voleb s tím, že chceme využít veškerý nemovitý majetek, který máme, k nějakým dlouhodobým příjmům,“ uvedla Sedmihradská. Dodala, že vedení radnice nechce rozprodávat majetek a že v důsledku nutných investic do oprav bude výsledek hospodaření s majetkem městské části letos ve ztrátě. V budoucnu by však opravené nemovitosti měly přinést zisky z pronájmů.
Schválený rozpočet Prahy 10 pro loňský rok počítal s příjmy 959 milionů korun a výdaji 1,223 miliardy korun. V následujících letech vedení úřadu stále počítá se schodkovými rozpočty. V roce 2020 by měl být deficit zhruba 420 milionů, do roku 2024 by pak měl klesnout k hranici 160 milionů. V dalších letech zatím radnice nepočítá s novými investicemi, protože na ně podle Sedmihradské v tuto chvíli nemá peníze. Pro případné doplnění investičního plánu bude muset radnice najít nové zdroje financování.
Zdroj: ČTK
[…] cyklistiky a zlepšení podmínek pro pěší. TSK bude řešit také bezbariérovost a peníze investuje do infrastruktury MHD. Do běžné údržby komunikací dá 3,9 miliardy, což je o něco méně […]