České stavebnictví letos meziročně vzroste o 2,8 procenta, příští rok si polepší o 1,3 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou dnes zveřejnila na konferenci o stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku tuzemských stavebních firem. Ty mají zakázky v průměru na 10,4 měsíce. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta.

„Letos očekáváme mírný nárůst, zhruba do tří procent. V příštím roce se obávám stagnace, ne-li poklesu síly trhu. Tržby naší společnosti by letos měly meziročně vzrůst o pět až šest procent. Následující rok se pokusíme navýšit tržby alespoň o nižší jednotky procent,“ uvedl předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Proti odhadům ze začátku roku jsou ředitelé stavebních firem pesimističtější. Tehdy předpokládali pro letošek růst o 3,2 procenta, pro příští rok o 1,7 procenta.

Aktuálně jsou optimističtější malé a střední firmy s ročním obratem do 200 milionů korun. Z hlediska zaměření čekají vyšší růst firmy z inženýrského stavitelství, které jsou více závislé na veřejných zakázkách. Hodnota zadaných veřejných zakázek ve stavebnictví loni meziročně vzrostla o 43,7 procenta na 191,8 miliardy korun. To bylo nejvíce od roku 2009.

Kapacity stavebních firem jsou vytíženy v průměru na 94 procent, meziročně o dva procentní body více. Zakázky mají firmy v průměru na 10,4 měsíce dopředu. Na začátku roku to bylo 9,1 měsíce. Zhruba čtvrtina společností je na tom lépe než před rokem, 15 procent hovoří o poklesu. Téměř tři pětiny stavebních firem jsou na tom stejně.

České stavebnictví postihla krize v roce 2008 více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 obor klesal pět let za sebou. V letech 2014 a 2015 vzrostl o 4,3 procenta, respektive o 6,8 procenta. Bylo to způsobeno hlavně dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007 až 2013. V roce 2016 stavebnictví kleslo o 5,6 procenta, předloni si připsalo 3,3 procenta. Loni vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003.

Ve stavebních firmách v ČR pracovalo na konci loňského roku 374.801 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 0,9 procenta více. Byl to největší počet od roku 2013. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil o zhruba desetinu.

Jako hlavní důvody nedostatku uchazečů o zaměstnání v oboru vidí stavební firmy špatné nastavení školského systému, nízké mzdy, dlouhou pracovní dobu v létě na stavbách, neochotu pracovat venku nebo špatnou prezentaci stavebnictví. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo na 16.000 lidí.

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat bylo loni české stavebnictví mezi 28 zeměmi Evropské unie na devátém místě. Meziročně si o devět míst polepšilo. V zemích EU stavebnictví loni vzrostlo v průměru o 2,3 procenta.

Zdroj:ČTK