sberbank, banka, praha

Pražský magistrát získal na svůj účet více než 163,6 milionu korun od Sberbank, které Česká národní banka (ČNB) odebrala předloni v dubnu bankovní licenci. Zbývající část pohledávky ve výši zhruba 8,6 milionu bude předmětem dalšího řízení. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Celkem mělo město u Sberbank 780 milionů, z toho 620 milionů korun v únoru 2022 stihlo převést. K odebrání licence bance přistoupila ČNB po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Peníze u Sberbank měly i další kraje a obce.

Výplaty v řádu miliard korun

„V srpnu 2022 byl zjištěn úpadek banky a na její majetek byl prohlášen konkurz. V této době hlavní město Praha evidovalo u Sberbank CZ v likvidaci pohledávku akceptovanou jmenovanou likvidátorkou v objemu 172,25 milionu Kč, včetně příslušenství,“ píše se v materiálu. Městský soud v Praze poté rozhodl o výplatě 95 procent dlužné částky prostřednictvím Komerční banky. Peníze dorazily na účet města letos 2. dubna.

Boj o zbylou částku

O zbývající částku budou nyní usilovat magistrátní právníci. „V současné době nelze úspěšnost v této fázi řízení odhadnout,“ píše se v materiálu.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: čtk