inflace

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v březnu zvolnil na 2,6 procenta z únorových 2,8 procenta. Ještě před rokem činil 8,3 procenta. V České republice míra inflace stagnovala na 2,2 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Inflace pod kontrolou

V eurozóně inflace v březnu zpomalila na 2,4 procenta z 2,6 procenta v předchozím měsíci, potvrdili statistici. Inflace v eurozóně se postupně přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta.

Sever vede

Nejnižší míru inflace zaznamenali statistici v Litvě (0,4 procenta), Finsku (0,6 procenta) a v Dánsku (0,8 procenta). Nejvyšší míru inflace vykázalo Rumunsko (6,7 procenta), Chorvatsko (4,9 procenta), Estonsko a Rakousko (obě země 4,1 procenta). Ve srovnání s únorem meziroční inflace klesla ve třinácti členských státech, ve čtyřech zůstala stabilní a v deseti vzrostla.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila meziroční inflace v ČR v březnu dvě procenta, zůstala tak také na stejné hodnotě jako v únoru. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta.

zdroj: ČTK