Česká národní banka

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes projedná nastavení pravidel pro poskytování hypoték a posoudí odolnost českého finančního sektoru. Rozhodne také o stanovení sazby takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Rezerva má zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky, od října činí dvě procenta.

Uvolnění podmínek

Před půl rokem ČNB rozhodla o částečném uvolnění podmínek pro poskytování hypoték, když od počátku července zrušila povinnost uplatňovat u žadatelů limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Nadále platí zbývající dvě omezující pravidla. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) činí 80 procent, limit celkového dluhu žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu (DTI) je 8,5. Pro žadatele mladší 36 let jsou pravidla mírnější.

Snižování sazby

Sazbu proticyklické kapitálové rezervy ČNB letos dvakrát snížila o čtvrt procentního bodu, nyní je stanovena na dvě procenta. Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů. V době růstu úvěrů by měly rezervu vytvářet, naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát.

zdroj: ČTK