inflace, hdp, nezaměstnanost, analýza, rozpočet

Česká národní banka (ČNB) zlepšila v aktuální ekonomické prognóze odhad letošního schodku veřejných financí na 3,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Předchozí prognóza ze srpna počítala se schodkem 3,8 procenta HDP. V dalších letech by se mělo saldo veřejných financí dále zlepšovat, příští rok bude schodek 1,6 procenta HDP a v roce 2025 jedno procento HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 10. listopadu.

Veřejné finance a zadlužení vládního sektoru

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Centrální banka zároveň zhoršila odhad celkového zadlužení vládního sektoru v letošním roce na 45 procent HDP ze 44,1 procenta HDP, které očekávala v srpnu. Loni bylo zadlužení 44,2 procenta HDP. Příští rok podle prognózy ČNB zadlužení vzroste na 45,4 procenta HDP, v následujícím roce se o jeden procentní bod sníží.

Vývoj mezd a nezaměstnanosti podle ČNB

Predikce ČNB také uvádí, že růst nominálních mezd letos zrychlí na 7,5 procenta z loňských 5,3 procenta. V reálném vyjádření ale mzdy klesnou o 2,8 procenta, protože nominální růst nepřekoná inflaci. Bude to druhý pokles v řadě po loňském propadu reálných mezd o 8,4 procenta. K reálnému růstu se mzdy vrátí příští rok, kdy by se měly zvýšit o čtyři procenta. V nominálním vyjádření porostou o 6,7 procenta.

„Nominální mzdový růst v letošním roce zůstává v prostředí stále vysoké meziroční inflace nadále svižný. Zvýšený, avšak postupně zmírňující růst mezd prognóza očekává i v následujících letech. To však nenaruší dosažení inflačního cíle, neboť souběžně dojde ke korekci aktuálně zvýšených ziskových marží podniků. Tak se postupně obnoví růst reálné kupní síly mezd, což podpoří spotřebu domácností,“ konstatovala ČNB v úvodní kapitole zprávy o měnové politice.

Nezaměstnanost podle prognózy mírně poroste, situace na trhu práce ale zůstává napjatá. Podíl nezaměstnaných podle metodiky Úřadu práce ČR by měl letos vzrůst na 3,6 procenta z loňských 3,4 procenta, uvádí ČNB. V příštím roce by se podíl nezaměstnaných měl zvýšit na 4,1 procenta, v roce 2025 by měl dosáhnout 4,2 procenta.

Zdroj: ČTK