obchodování, investování, rozdíly

Americké akcie dnes zpevnily. Americká centrální banka (Fed) nechala úrokové sazby podle očekávání beze změny; šéf Fedu Jerome Powell v následném projevu poukázal na sílu americké ekonomiky, ale nevyloučil další zvýšení úroků.

Sazba zůstane

Fed dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Centrální banka ovšem nevyloučila další zvýšení úroků.

„Několik měsíců dobrých hospodářských údajů je pouze začátkem toho, co bude potřeba k vybudování důvěry, že inflace trvale klesá směrem k našemu cíli. Proces udržitelného snížení inflace na dvě procenta bude ještě dlouhý,“ řekl Powell. Zdůraznil dále, že centrální banka nezačala uvažovat o snížení sazeb a nezačne o něm uvažovat, dokud nebude inflace pod kontrolou.

„Fed si velmi přeje ponechat dveře otevřené pro další zvýšení v prosinci nebo v příštím roce,“ konstatovala analytička Ellen Hazenová ze společnosti F.L.Putnam Investment Management.

Měny

Na devizových trzích dnes posílil japonský jen. Tokio naznačilo, že by mohlo intervenovat, aby se pokusilo zastavit ztráty jenu. V úterý japonská měna oslabila vůči euru na 15leté minimum a k dolaru na roční minimum.

Euro vůči japonskému jenu kolem 21:25 SEČ klesalo o půl procenta na 159,56 jenu. Dolar k jenu ve stejnou dobu odepisoval také půl procenta na 150,95 jenu.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stagnoval a pohyboval se kolem 106,668 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,1 procenta na 1,0570 USD.

zdroj: ČTK