STRACH:

Úrokové sazby a výnosy dluhopisů prudce rostou, obavy z recese jsou na vysoké úrovni a americký dolar řádí vůči světovým měnám. Jedná se o druhou nejvyšší úroveň ekonomické nejistoty za posledních 25 let a může se zdát, že jde o „nový normál“. Čím déle to bude trvat, tím hůře, což oslabuje důvěru investorů a podniků. Je to však také dobrý kontrariánský ukazatel, protože trhy jsou pružně připraveny na jakékoli zmírnění nejistoty. Tři katalyzátory, které nyní můžeme vidět, jsou: 1) vidina konce zvyšování sazeb Fedu, 2) odolné výsledky za 3. čtvrtletí, 3) vrcholící výnosy dluhopisů. 

DOPADY:

Vezmeme-li to na úrovni jednotlivých zemí, ukazuje se, že vysoká nejistota je globální. Většina z nich je výrazně nad svou průměrnou úrovní nejistoty, například USA (+40 %), Německo (50 %) a Čína (150 %). Ve Spojeném království byla překvapivě nízká, pouze o 5 % vyšší než v minulosti, ale poté, co vládní minibudget nevyšel, se zvýšila na 50 %. Vysoká míra nejistoty je nákladná. Snižuje výhled místního hospodářského růstu a podnikových investic, zpožďuje rozhodování a omezuje mezinárodní kapitálové toky. Je to však také protichůdný ukazatel, protože vrcholové úrovně se zmírňují, a trhům se tak uleví.

INDEXY:

Index hospodářské nejistoty je vytvořen ze zmínek o „nejistotě“ v hlavních zpravodajských médiích 21 zemí, hodnocených podle HDP. Index geopolitického rizika byl vytvořen Federálním rezervním systémem USA na základě zmínek o „geopolitických“ otázkách v 10 předních světových zpravodajských médiích.