Čím dříve se podaří krizi kolem koronaviru vyřešit, tím lépe. A to nejen pro čínskou, ale i globální ekonomiku.
První obětí krizových situací jsou zpravidla akciové trhy. A platí to také v případě nového typu koronaviru, který se z čínského Wu-chanu stihl rozšířit už na tři kontinenty (mimo Asii): Ameriky, Austrálie a Evropy. Akcie prakticky po celém světě slábnou, v některých případech se týdenní propad blíží dvěma procentům.
Další na řadě je ale turistický ruch či oblast služeb obecně. Dochází k rušení stovek letů směřujících z i do Číny nebo uzavírání obchodů ve městech, jež čínské úřady uvrhly do karantény. Například americký fastfoodový řetězec oznámil, že v nejbližších dnech neotevře své restaurace ve Wu-chanu i okolních městech.
Hrozba epidemie nebezpečného viru má ale i své vítěze. Investoři si oblíbili zlato, v němž hledají bezpečný přístav pro své peníze, a tak cena žlutého kovu roste. Posilují také akcie farmaceutických firem v očekávání sílící poptávky po jejich produktech. Současná epidemiologická krize připomíná šíření nemoci SARS, jež začalo v roce 2002. Oproti SARS je však podle odborníků nyní větší šance na rychlejší vyvinutí vakcíny, a tak by ekonomické následky současné epidemie nemusely dosáhnout větších rozměrů.
[…] na burze v Hongkongu dnes výrazně oslabily v reakci na obavy kolem šíření nového koronaviru. Trh byl kvůli oslavám nového lunárního roku uzavřen a dnes byla první možnost na obavy […]
[…] za dva uplynulé týdny. Pomohly mu jak americké ekonomické statistiky, tak polevující obavy z koronaviru, který se v Číně začal šířit před několika […]