Kuba bude brzy devalvovat směnný kurz domácí měny peso vůči americkému dolaru. Učiní tak poprvé od revoluce v roce 1959. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje.
Reformy mají být představené do konce roku. V rámci reforem úřady také sjednotí dvě domácí kubánské měny, uvedly dva kubánské zdroje a jeden zahraniční podnikatel. Všichni tři jsou obeznámeni s plánem.
Oficiální měna peso bude zachována a tzv. konvertibilní peso, jehož kurz je pro státní podniky stanoven v poměru k dolaru jedna ku jedné, ale pro veřejnost se mění za 24 pesos v případě nákupu a 25 pesos v případě prodeje, bude podle zdrojů zrušeno. Kubánská vláda bude uznávat současný směnný kurz pesa pro veřejnost po určitou dobu, aby umožnila obyvatelům vyměnit svá konvertibilní pesa, automaticky tak učiní u bankovních účtů vedených v konvertibilním pesu.
„Nejdůležitějším opatřením bude změna oficiálního směnného kurzu používaného státními společnostmi,“ řekl agentuře Reuters jeden z nejznámějších kubánských ekonomů Omar Everleny. „Je zde několik návrhů. Nikdy to nebude jedna k jedné. Je to mezi deseti a více,“ dodal.
Očekává se, že na základě kurzů mezinárodního trhu bude upravená také hodnota pesa vůči kanadskému dolaru, euru a dalším konvertibilním měnám.
Kubánskou ekonomiku převážně vlastní a řídí stát a směnné kurzy jsou stanovené vládou.
Opatření jsou součástí balíčku reforem zaměřených na boj s ekonomickou krizí způsobenou tvrdými sankcemi USA pod vládou prezidenta Donalda Trumpa a prohloubenou koronavirovou pandemií a byrokratickou neschopností ostrovní ekonomiky. Letos se zhoršil nedostatek základního zboží a v mnoha obchodech po celé zemi je běžné vidět dlouhé fronty. Kvůli zastavení turistiky v reakci na koronavirovou pandemii však zůstalo mnoho Kubánců bez práce, i když minulý týden byly obnoveny lety z Kanady.
Podle zdrojů kvůli devalvaci pesa také výrazně stoupnou státní mzdy, penze a ceny. Everleny upozornil, že devalvace znamená, že firmy budou mít mnohem vyšší náklady a zvýší se ceny, což si vyžádá růst mezd a penzí.
Ministr hospodářství a plánování Alejandro Gil v červenci uvedl, že reformy jsou nutné pro stimulaci vývozu a snížení dovozu, protože místní měna není směnitelná na mezinárodních trzích pro nákup zboží a splácení dluhu.
Odborníci předpovídají, že kubánská ekonomika letos klesne o téměř deset procent, když loni stagnovala. Vláda připustila, že nedostatek konvertibilního pesa ji donutil odložit splácení dluhů a drasticky snížit dovoz paliva, potravin a dalšího důležitého zboží.
Vláda umožnila před rokem elektronický oběh dolaru prostřednictvím bankovních karet a otevřela obchody, kde se platí v dolarech. Ty nabízejí vše od ojetých aut a domácích spotřebičů po potraviny a hygienické potřeby. Zdroje očekávají zvýšení počtu dolarových obchodů, alespoň v krátkodobém výhledu, aby se zajistila stabilita a stát získal dolary pro dovoz zboží. Mnoho Kubánců dostává tvrdou měnu od příbuzných ze zahraničí a z práce v cestovním ruchu.
Zdroj: ČTK