Počet osobních bankrotů byl v září nejvyšší od března tohoto roku, kdy byl v ČR vyhlášen nouzový stav. Přesto však byl stále výrazně nižší, než bylo běžné před vyhlášením nouzového stavu. U návrhů na osobní bankrot je rozdíl ještě výraznější,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Po utlumení programů na podporu zaměstnanosti lze podle ní čekat postupný nárůst počtu návrhů na osobní bankrot. K tomuto trendu bude přispívat také konec odkladu splátek úvěrů, dodala.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v září vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (214), v Ústeckém kraji (170) a v Jihomoravském kraji (160).
Lidé mohou od loňského června nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po dobu pěti let od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek svých věřitelů.
Zdroj: ČTK