cigaretová krabička, cigarety, tabák

Tou první a klíčovou je zvýšení spotřebních daní na tabák a cigarety. Ceny v této kategorii poskočily o 14,1 % a jejich příspěvek k celkovému nárůst indexu CPI dosáhl 0,4 procentního bodu.

Tabáku zdatně sekundovaly pohonné hmoty, jejichž ceny v březnu vzrostly o 8,7 %. Inflační tlaky ve zbytku spotřebního koše byly minimální. Ceny ve službách v průměru stagnovaly a ceny potravin dokonce mírně poklesly. To nasvědčuje tomu, že by se březnový nárůst neměl v nejbližší době opakovat.

K dalšímu výraznému nárůstu spotřebních daní z tabákových výrobků dojde patrně až v roce 2023 a ceny ropy na globálních trzích mírně poklesly v eurovém vyjádření. Nicméně „covidové” dno má inflace na Slovensku s nejvyšší pravděpodobností za sebou a očekáváme, že inflace ve zbytku roku pozvolna poroste.

Hlavním důvodem je očekávané „postcovidové” oživení slovenské ekonomiky, které by mělo být odstartováno již v tomto čtvrtletí. První impuls domácí poptávka obdrží již tento měsíc. V pondělí 19. dubna dojde k otevření obchodů při zachování restrikcí na počet zákazníků. Ačkoliv restaurace a řada jiných služeb na otevření teprve čekají, i částečné znovuobnovení aktivity v zatím uzavřených odvětví bude mít významný dopad na růst, který by se v letošním roce měl pohybovat okolo 5 %.

Zároveň se domníváme, že oživení bude doprovázeno aspoň částečným nárůstem cen v krizích postižených odvětvích. Ceny se v průběhu uplynulého roku ukázaly být rezistentní vůči uzavírkám a restrikcím. Firmy a podnikatelé navíc aktuálně čelí vyšším nákladům vyplývajícím z protiepidemických opatřeních a řada z nich dlouhé uzavření nevydržela. To snížilo konkurenční tlaky v postižených odvětvích a firmy podle nás využijí návratu spotřebitelů k aspoň částečnému zvýšení cen.

Spotřebitelé by to mohli po dlouhém období výdajového půstu akceptovat a využít „vynucených“ úspor vytvořených v průběhu krize. Výsledkem by měl být nárůst jádrové inflace, ke kterému se později může přidat i zvýšení regulovaných cen energií v důsledku růstu cen ropy na globálních trzích. Na konci roku by inflace mohla překonat hranici 2 %. Naše prognóza je výrazně pesimističtější než prognóza slovenské centrální banky, podle níž by se inflace ke konci roku měla pohybovat okolo 1.4 %. Nicméně již nyní se inflace pohybuje o necelé dvě desetiny nad jejím očekáváním.

Autor: Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE