„Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl – i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu – značný,“ uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.
Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. „Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny,“ uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.
„Vlna oživení v evropském průmyslu nadále pokračuje, což se příznivě projevuje také v tuzemském zpracovatelském sektoru, jemuž zároveň pomáhá rostoucí domácí poptávka. Komplikace v dodávkách surovin a potřebných dílů vedou ke zpožďování výroby, což má negativní dopad i na exporty a na celkový výkon ekonomiky, jak naznačil předběžný údaj o vývoji HDP České republiky v letošním druhém čtvrtletí,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Výsledek indexu PMI podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta podtrhuje zprávy z průmyslu, kdy Škoda Auto ale i jiné automobilky byly v důsledku chybějících materiálů nuceny částečně omezit výrobu. „Značnou nejistotou aktuálně je, jak dlouho budou komplikace v dodavatelských řetězcích přetrvávat. Nicméně otevření tuzemské i zahraničních ekonomik by mělo působit stabilizačně,“ uvedl.
Zdroj: ČTK