nemovitostní fondy
nemovitostní fondy

Nemovitostní fondy dosahují stabilně okolo 5 % a chrání i proti inflaci

V posledních letech sleduje mnoho investorů s úžasem (s obavami) rychlý růst cen domů a bytů. Ti, kdo se chtějí „svézt na vlně“ býčího trendu, ale nemusí čekat, až si naspoří patřičnou částku. Již od několika tisíc je možné investovat do komerčních či rezidenčních nemovitostí přes podílové fondy.

Nemovitosti v posledních 5-6 letech zhodnocovaly vysokým tempem a např. v Praze se cena nových bytů více než zdvojnásobila. Nákup 2+1 tak investorům během několika let vydělal miliony korun. Navzdory enormnímu růstu však okolnosti nasvědčují, že býčí trend může pokračovat minimálně do poloviny dekády. Střadatelé bez dostatku prostředků ale nemusí zoufat. Podílové fondy umožňují investovat již od malých částek, nabízí slušnou diverzifikaci a dosahují průměrně okolo 4-5 % p. a.

Kolektivní investování skýtá pro běžného investora řadu výhod. Profesionální vedení, velké zdroje umožňující produktovou i geografickou diverzifikaci a zejména možnost investovat v  částkách srovnatelných s penzijním připojištěním. Posledně jmenovaná přednost vynikne zejména v oblasti nemovitostí, kde je jinak k běžnému nákupu třeba hned několik milionů korun. Prostřednictvím „podílovek“ ale stačí několik tisíc a investor se stane spolumajitelem např. obchodního domu nebo kancelářské budovy.

Na českém trhu působí okolo 20 realitních fondů. Z hlediska výnosnosti patří mezi nejzajímavější Trigea, která byla založena v r. 2019. Jejím záměrem je vydělávat každoročně 5 – 7 % a zatím dosáhla průměrných zisků 5,82 %. Investuje do komerčních nemovitostí, v Praze vlastní business centrum Nové Butovice nebo kancelářské centrum Louvre, v Plzni Obchodní centrum Plzeň. Patří však mezi menší fondy se slabší diverzifikací.

Poměrně úspěšná je také Investika, která je na trhu již od r. 2015 a na rozdíl od Trigei má ve svém portfoliu širší spektrum nemovitostí. Patří mezi ně obchodní centrum v pražských Butovicích, několik administrativních budov (např. v Praze, v Plzni či ve Varšavě) nebo rezidenční komplex na Lipně. Za 6 let své existence dosahuje Investika v průměru 4,78 % p. a.

Mezi další fondy s dlouhou tradicí patří ZFP realitní, která je na trhu již od r. 2013 a dosahuje průměrně 4,73 %. ZPF má taktéž větší záběr a na rozdíl od předešlých konkurentů investuje ve větší míře i v zahraničí. Např. do distribučních center v Bratislavě nebo do kanceláří v Budapešti, ve Varšavě nebo v Krakově. Klientům tedy nabízí lepší geografickou diverzifikaci.

Nemovitostní fondy se řadí mezi konzervativnější investice avšak i když nabízí lepší zhodnocení než dluhopisy nebo penzijní připojištění, jejich výnosnost se po odečtení poplatků (cca 1,8 %) pohybuje okolo 3 %. Na druhou stranu spolehlivě chrání proti inflaci.

Ještě lepší možnosti poskytnou investorovi tzv. nemovitostní fondy pro kvalifikované investory. Jejich zhodnocení je oproti výše uvedeným společnostem dvojnásobné. Fondy však nejsou pro každého, protože minimální vstupní investice je (ze zákona) min. 1 mil. Kč. Kdo ale dokáže tuto částku uspořit, dočká se velmi solidních, dlouhodobých zisků.

Autor je analytikem magazínu forexmag.cz