digitální nomádi

Zájemci o pobyt ve vesnici dostanou za zhruba 500 eur (asi 12.700 korun) měsíčně ubytování v montovaném domě u moře, sdílený pracovní prostor a k dispozici jim je také ředitel střediska, který organizuje dobrovolný program a akce, jako jsou turistické výlety, jogging či kurzy jógy.

„Za tři dny, co máme oficiálně otevřeno, k nám dorazili první tři digitální nomádi, dostali jsme celkově 195 přihlášek, pravý nával ale čekáme až v listopadu,“ uvádí Mario Mrkša, spoluzakladatel a výkonný ředitel platformy grabAhome, která stojí za tímto projektem v hotelovém komplexu Borik severně od Zadaru. Přihlášky podle něj přišly z více než 30 zemí, členských států Evropské unie, ale i Spojených států, Kanady a dalších. Jedna je z Nigérie.

Chorvatsko se snaží napojit na současný globální trend hoštění digitálních nomádů. Díky změně zákonů mohou od začátku tohoto roku v zemi na Jadranu fungovat i firmy, které zde nejsou registrované. Nesmějí sice poskytovat služby chorvatským firmám, zato však v Chorvatsku neplatí daň z příjmu. Jejich pracovníci mohou každopádně dostat roční vízum. Nyní v Chorvatsku působí několik set digitálních nomádů, většina na pobřeží a další pak v hlavním městě Záhřebu.

Zdroj: ČTK