Vánoce, dárky

Mnozí vymýšlí, co svým blízkým darují k Vánocům. Namísto elektroniky, oblečení či hraček je možné nadělit i trochu netradiční dar – investici. Nemusí to být vůbec špatný nápad. Takový balíček by ocenila pětina Čechů, především zástupci mladé generace do 35 let. Řada z nich chce s investováním začít a podobný dar by je mohl motivovat.

Podle mnohých průzkumů jsou Češi v investování tradičně konzervativní. Většina z nich (až 75 %) má uložené peníze na spořících účtech nebo na stavebním spoření, pouze jedna čtvrtina má zkušenosti s podílovými fondy a naprosté minimum (okolo 10 % s akciemi či s dluhopisy. Přitom v západních zemích jsou posledně jmenované instrumenty široce oblíbené, v USA např. do akcií investuje přes 55 % dospělé populace.

V době stoupající inflace se ale začínají lámat ledy. Polovina dotazovaných (51 %) starších 40 let a okolo 60 % mladých si zároveň uvědomuje, že existuje jiný, lepší způsob jak investovat. Dle ankety UnicreditBank se finanční trh stává čím dál přitažlivějším zejména pro mladé do 26 let, s investováním chce začít 29 % a čtvrtina už vložila své peníze do komodit, akcií či dluhopisů. Každý pátý Čech pak uvažuje o investici jako o vánočním dárku.

Leckomu se může zdát, že je takovýto typ „balíčku“ nevhodný, nicméně v posledních letech se stává čím dál častějším dárkem obálka s penězi, kterou dostává až 7 z 10 Čechů. Finance v podobě investičního produktu jsou v době rostoucích cen jistě zajímavější a jsou mimo jiné důkazem vynaloženého úsilí k výběru patřičného dárku. Pokud se navíc o obdarovaném ví, že v budoucnu uvažuje o investování do konkrétního aktiva, „nadílka“ ho potěší dvojnásob.

Mnohým se v této souvislosti vybaví „podílovky“, akcie či dluhopisy. Zejména posledně jmenované proslavila minulé Vánoce ministryně financí Alena Schillerová. „Pokud ještě nevíte, co dát blízkým pod stromeček, mám pro Vás tip. Nebojte se, nejsou to ponožky, ale dluhopis republiky“, zdůrazňovala Schillerová ve zveřejněném klipu, kde nabízela reinvestiční (pevně stanovený výnos) nebo protiinflační (inflace + 0,5 %) bondy s osobním věnováním. Již tehdy byl drtivě nejoblíbenějším dluhopisem ten protiinflační.

Dobrá investice může být ale i pěkné zboží, které – ruku na srdce – zřejmě udělá větší radost. Právě investování do luxusních statků, jako jsou např. hodinky, obrazy, auta nebo archivní alkohol, v posledních letech získává na oblibě a leckdy nabízí i vyšší výnosy. Např. tzv. whisky index (100 top značek) zhodnotil od roku 2009 více než 6krát, zatímco akcie amerického indexu S&P 500 se zvedly za stejnou dobu „pouze“ o 2,5násobek. Pro obdarovaného to má ale jeden háček – nesmí dárek vypít.

Pod stromeček lze dát i drahé kovy jako zlato nebo stříbro. Většinou se příliš nedoporučují šperky, protože jejich zhodnocení je velmi nejisté. Investičně zajímavější jsou cenné mince s motivem či tématem, který má obdarovaný rád (např. známé osobnosti nebo sportovci, filmové či seriálové edice jako Simpsonovi, Marvellovky). Tyto mince časem získají i sběratelskou hodnotu.