Aktivita ve zpracovatelském průmyslu mírně zpomalila svůj růst, z historického pohledu ale indikátor PMI ve zpracovatelském sektoru zůstává velmi vysoko a průzkum naznačuje zrychlení tempa růstu nových zakázek i výroby. Cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají silné a speciálně v sektoru služeb se v rámci průzkumu PMI cenový růst vyšplhal na svá maxima.
Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v únoru dle předběžných výsledků vzrostl z úrovně 52,3 na 55,8, což představuje pětiměsíční minimum. Finanční trh očekával nárůst souhrnného PMI indikátoru na úroveň 52,9.
Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity. Souhrnný PMI indikátor za únor naznačuje, že tempo hospodářského růstu směřuje ke svému zrychlení díky tomu, jak se uvolňují omezení, jež v předchozích dvou měsících v souvislosti s mutací Omikron dopadala na sektor služeb.
Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v únoru prudce vzrostl z úrovně 51,1 na 55,8, což je nejsilnější úroveň za uplynulé 3 měsíce a o dost lepší výsledek, než čekal trh (52,1). PMI ve zpracovatelském průmyslu v únoru mírně klesl, z úrovně 58,7 na 58,4, což znamená dvouměsíční minimum a výsledek mírně pod očekáváním trhu (tržní medián: 58,7).
V rámci průzkumu pro zpracovatelský průmysl ovšem vzrostl jak indikátor nových objednávek, na své šestiměsíční maximu, tak indikátor výroby, jenž se vyšplhal nejvýše od loňského září.
Na zpracovatelský průmysl stále dopadají výpadky či prodlevy v dodávkách potřebných komponent a surovin, v únoru ale dle průzkumu PMI měly tyto problémy nejméně závažné dopady od loňského ledna.
Průzkum PMI zároveň naznačuje, že kumulace inflačních tlaků v ekonomice eurozóny pokračuje, zejména v sektoru služeb
Sektor služeb hlásí rekordní tempo růstu jak na straně nákladů, tak na straně prodejních cen. V případě zpracovatelského průmyslu byl růst nákladů nejmírnější od loňského března, navzdory tomu, že dynamika růstu cen materiálů je i nadále silná. V případě prodejních cen ve zpracovatelském průmyslu bylo v únoru tempo růstu cen blízko historicky rekordním hodnotám.
Průzkum PMI potvrzuje, že cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají vysoko a že k žádnému viditelnému zmírnění těchto tlaků v prvních měsících letošního roku nedošlo.
Pro ECB je únorový PMI průzkum potvrzením, že pro ekonomiku eurozóny nepředstavuje problém ani pandemie, ani otázka zranitelnosti hospodářského růstu: problémem jsou silné cenové tlaky, na něž bude ECB muset reagovat zpřísněním měnové politiky.
Pro ekonomiky středoevropského regionu je dobrou zprávou, že se tempo hospodářského růstu v eurozóně začíná zrychlovat: profitovat z toho budou nejen exportéři, ale také sektor služeb, neboť rušení restrikcí souvisejících s pandemií Covid-19 by mělo znamenat vyšší příliv zahraničních turistů, což bude příznivé zejména pro odvětví navázaná na cestovní ruch.
Perspektiva zvyšování úrokových sazeb ECB, jež by mělo být zahájeno nejpozději letos v září, by zároveň měla být příznivou zprávou pro kurz eura vůči dolaru, což by mělo středoevropským měnám pomoci k posílení nejen vůči dolaru, ale také vůči samotnému euru.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE