Zatímco Evropská unie a Spojené státy americké zavádějí další a další protiruské sankce, Čína se k situaci zatím vyjadřuje velmi opatrně

Informuje o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Dovozci LNG po celém světě nyní od Ruska většinou nenakupují kvůli obavám z budoucích sankcí či poškození pověsti.

Slevy na LNG z Ruska

Podle zdrojů nyní o dodávkách ruského LNG s výraznými slevami jednají čínské státní podniky, včetně petrochemické společnosti Sinopec a ropné a plynárenské firmy PetroChina. Některé z těchto podniků údajně zvažují, že se tendrů na nákup LNG zúčastní prostřednictvím ruských podniků, aby své nákupní plány utajily před zahraničními vládami.

V uplynulých týdnech již podle obchodníků čínští importéři koupili několik zásilek ruského LNG. Podobně postupují čínské ropné rafinerie, které v tajnosti nakupují levnou ruskou ropu, o niž zbytek světa v důsledku války na Ukrajině ztratil zájem, píše agentura Bloomberg.

Postoj Pekingu

Peking odmítl odsoudit ruskou vojenskou agresi a nazvat ji invazí. Současně kritizoval sankce zavedené Spojenými státy, Evropskou unií a dalšími zeměmi a označil je za nelegální a jednostranné. Šéfové institucí EU minulý týden vyzvali čínské vůdce, aby pomohli ukončit válku na Ukrajině. Zároveň upozornili, že evropský blok bude pečlivě sledovat, zda Peking nepomáhá Rusku v pokračování invaze či obcházení sankcí uvalených Západem.

Čínské ministerstvo obchodu následně uvedlo, že Čína tyto sankce úmyslně neobchází. Dodalo nicméně, že Peking se nepovažuje za součást konfliktu a chce dále udržovat obchodní vztahy s Moskvou.

Zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.