V případě Macronova vítězství, na kterém panuje stále drtivá shoda, by se mohly objevit snahy o řešení rostoucích spotřebitelských nákladů, které jsou pro voliče obavou číslo jedna, a to prostřednictvím většího omezení cen energií a zavedení potravinových poukázek. Akcie zbrojního průmyslu získaly podporu všech hlavních kandidátů. Macronovo vítězství by mohlo pomoci euru.
1. kolo voleb se koná 10. dubna a 2. kolo 24. dubna. Nejpravděpodobnější souboj ve 2. Kole je Macron versus pravicová Le Penová, přičemž Macron by měl vyhrát v těsnějším souboji než v roce 2017. Pozornost se bude soustředit také na následné červnové parlamentní volby, kde seukáže, zda Macron dokáže realizovat svůj program.
Politická kontinuita v druhé největší evropské ekonomice a jediném členu Rady bezpečnosti OSN je důležitější než kdy jindy. Vedle nového německého kancléře Olafa Scholze čelí Francie na svém prahu ukrajinské krizi a rostoucímu negativním vlivům na evropský hospodářský růst.
Francouzskému trhu dominují globální akcie luxusních společností, jako jsou LVMH (MC.PA), Hermes (RMS.PA) a Kering (KER.PA). Na druhém místě jsou průmyslové podniky s těžkými váhami Schneider (SU.PA), Airbus (AIR.PA) a Vinci (DG.PA) a zbrojaři jako Thales (HO.PA). Dobře zastoupeny jsou také základní produkty, jako je L’Oreal (OR.PA), a finanční společnosti, jako je BNP Paribas (BNP.PA).
Stejně jako v širší Evropě je ocenění nenáročné, na úrovni 12x P/E, se slušným 10% růstem zisků. Většina příjmů pochází ze zemí mimo Francii, takže slabé euro je důležitou konkurenční výhodou.
Autor: Ben Laidler, stratég pro globální trhy ve společnosti eToro