Tuzemská průmyslová výroba vykázala v únoru meziroční pokles o 0,3 %, zatímco trh očekával nárůst o 2,5 %. Pokles výkonu tuzemského průmyslu byl tažen pokračujícím propadem výroby motorových vozidel, pokles vykázala ale i některá další průmyslová odvětví, zejména výroba elektřiny, plynu a tepla.

Nové zakázky sice v únoru vykázaly solidní růst, počínaje březnem ale lze čekat zhoršení v souvislosti s válkou na Ukrajině, sankcemi vůči Rusku a souvisejícím děním. Průmyslová výroba v únoru meziročně klesla o 0,3 %, zatímco finanční trh očekával v průměru růst 2,5 %.

I v únoru pokračoval meziroční pokles výroby v odvětví výroby motorových vozidel, tentokrát v rozsahu 9,3 %. Problémy v automobilkách se přenesly i do některých navazujících odvětví, meziroční pokles tak vykázala například výroba pryžových a plastových výrobků.

Výrazný pokles, meziročně o 12 %, vykázal farmaceutický průmysl, kde měla vliv vysoká meziroční srovnávací základna. Relativně teplé počasí nepříznivě dopadlo na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla, kde meziroční pokles činil 6,6 %.

Únorová statistika naopak hlásí solidní růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 5,6 %, přičemž exportní zakázky vzrostly dokonce o 6,1 %. Růst nových zakázek však byl v řadě případů výrazně ovlivněn prudkým nárůstem cen spíše než zvýšením reálného objemu.

Nejsilnější růst zakázek vykázala odvětví chemie a základních kovů, v obou případech meziroční růst výrazně překonal 30 %. Do dalších měsíců lze ale na straně zakázek očekávat zhoršení v důsledku války na Ukrajině a souvisejícího dění (opětovné výpadky v průmyslových dodávkách, sankce proti Rusku).

Průmyslová výroba za letošní únor vykázala meziroční pokles, některé příčiny ale byly spíše jednorázové, jako například dopad teplejšího počasí na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Slušný byl růst nových zakázek, zde ale k opticky dobrému výsledku napomohl výrazný růst cen komodit a ostatních nákladů.

Data za letošní únor nicméně nabízejí doslova pohled do zpětného zrcátka, neboť válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci ve smyslu zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů.

Geopolitická situace a s ní související růst cen komodit zároveň znamená, že průmyslovým výrobcům dále porostou náklady a tento růst se může přelévat také do finálních cen pro koncového spotřebitele.