„The Merge“ má zelenou

Ether zažil náročnější týden obchodování, který na platformě eToro začínal na více než 2 000 dolarech a v některých okamžicích klesal až k 1 700 dolarům. Nyní se ETH obchoduje opět kolem 1 900 dolarů.

Kryptoměny se stále potýkají s volatilitou a investoři se po několikatýdenních propadech obecněji rozhodují o komfortních úrovních. Vzhledem k tomu, že trhy a krypto nyní díky účasti institucí korelují mnohem více než předtím, se nad třídou aktiv vznáší otázka, kdy se tito investoři začnou opět zapojovat.

Americké trhy zaznamenaly minulý týden mírné oživení a akcie rostly napříč všemi sektory. Kryptoměny sice nezaznamenaly úplně stejné oživení, ale ceny hlavních kryptoměn, jako je bitcoin, se nyní drží na stabilní úrovni, což naznačuje jakýsi „klid“ před tím, než se velcí hráči na trhu začnou angažovat.

Sloučení Etherea zahájeno

Upgrade blockchainu Ethereum, kterému se přezdívá „the merge“, naplánoval jeho zakladatel Vitalik Buterin na srpen. Potenciální důsledky pro celou kryptosféru nelze podceňovat.

Sloučení, označované také jako Ethereum 2.0, by znamenalo, že blockchain, který je základem významné části kryptoinfrastruktury na celém světě, zásadně přejde z modelu proof of work na proof of stake. V praxi to znamená, že blockchain již nebude odměňovat těžaře, ale místo toho bude odměňovat držitele ETH výnosem za stakování tokenu.

To bude mít za následek odměňování těch, kteří do blockchainu investovali, a podporu další účasti. Dopad tohoto kroku na token by mohl být deflační, protože hodnota kryptoaktiva díky novým účastníkům sítě vzroste. To by zase mohlo vytvořit zcela odlišný druh investičního případu, než jaký byl v případě Etherea doposud.

Ethereum je nesmírně vlivný blockchain. Na rozdíl od bitcoinu, který je v zásadě užitečný jako úložiště hodnoty nebo pro finanční transakce, umožňuje nejrůznější inovace a je na něm založena celá řada projektů. Taková zásadní změna s sebou přinese významné potenciální důsledky pro cenu podkladových tokenů.

A16z spouští obrovský fond DeFi

Společnost A16z, která se zabývá rizikovým kapitálem, spustila nový velký fond zaměřený na projekty DeFi a Web3. Fond v hodnotě 4,5 miliardy dolarů je významnou známkou podpory odvětví, které bylo v posledních měsících zmítáno trhy.

Fond se zaměří na investice do Web3 a je pro tento sektor přínosem, zejména vzhledem k širším možnostem trhu. Jedná se o velké prohlášení o záměru firmy rizikového kapitálu, které svou velikostí a rozsahem konkuruje dalším významným investičním závazkům vlivných investičních domů z uplynulých týdnů.

Naznačuje to, že zatímco trhy jsou zmítány širšími geopolitickými a ekonomickými problémy, základní podnikání v oblasti budování blockchainových projektů pokračuje a v odvětví poháněném inovacemi je stále mnoho příležitostí. Dlouhodobý výhled, založený na aktivitách těchto institucionálních hráčů, se zdá být silný.

SpaceX se připojuje k Tesle a přijímá dogecoin

Jeden z dalších velkých projektů Elona Muska, SpaceX, oznámil, že spolu s Teslou začne přijímat dogecoin jako platidlo za zboží.

Musk, jak je pro excentrického miliardáře typické, tuto zprávu oznámil na Twitteru, podobně jako svá předchozí prohlášení kolem dogecoinu. Jeho tweet způsobil krátký cenový skok, kdy cena doge vzrostla na 0,08370 amerických dolarů. Tato zpráva příliš nepomohla jinak problematické trajektorii tokenu, jehož hodnota od začátku roku klesla o více než polovinu.

Oznámení, že SpaceX bude přijímat doge, pravděpodobně s kurzem příliš nepohne. Nelze však podceňovat širší důsledky přijetí kryptoaktiv, jako je dogecoin, do platebních infrastruktur. Do „bodu zlomu“ je ještě daleko, ale každá firma, která učiní podobné oznámení, tento bod o něco přiblíží.

Autor: Simon Peters, tržní analytik ve společnosti eToro