Stovka největších zbrojních společností prodala obranné vybavení a vojenské služby za 592 miliard dolarů (13,6 bilionu Kč). Znamená to meziroční nárůst o 1,9 procenta, který je však nižší než průměrný nárůst výdajů ve čtyřech letech před pandemií. Ve své zprávě to dnes oznámil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
Dopady pandemie přetrvávají
„Trvalý dopad pandemie se začíná reálně projevovat ve zbrojních společnostech,“ řekl agentuře AFP analytik SIPRI Nan Tian. Problémy s nedostatkem pracovních sil a surovin zpomalily schopnost firem vyrábět zbraňové systémy a dodávat je včas. „V roce 2021 jsme byli svědky možná pomalejšího růstu prodeje zbraní, než mnozí očekávali,“ dodal.
Problémy v zásobování se ještě prohloubí
Autoři zprávy očekávají, že problémy se zásobováním se v souvislosti s válkou na Ukrajině ještě zhorší. Zejména proto, že Rusko je hlavním dodavatelem surovin používaných při výrobě zbraní, ale také proto, že konflikt vedl ke zvýšení poptávky.
Podle SIPRI si přední pozici na trhu se zbraněmi udržely americké firmy, které obsadily prvních pět míst. Čtyřicet amerických firem, které patří mezi stovku největších zbrojovek světa, se na celkovém prodeji zbraní podílelo z 51 procent.
Zdroj: ČTK