Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v únoru zpomalil na 3,4 procenta z lednových čtyř procent. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od září 2021, oznámil dnes britský statistický úřad. Pokles inflace byl o desetinu procentního bodu výraznější, než předpovídali analytici v anketě agentury Reuters. Údaje podporují očekávání, že britská centrální banka v letošním roce zahájí snižování úrokových sazeb.
Banka ponechává úroky
K poklesu inflace podle statistického úřadu přispěly zejména ceny potravin a ceny v restauracích a kavárnách. Největší brzdou poklesu byly naopak náklady na bydlení a ceny motorových paliv. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, v únoru klesla na 4,5 procenta z lednových 5,1 procenta.
Britská centrální banka začátkem února podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, což je nejvyšší hodnota za 15 let. O nastavení úroků bude znovu rozhodovat ve čtvrtek a předpokládá se, že sazby opět ponechá beze změny. Dnešní zpráva o inflaci však přiměla investory k posílení sázek na to, že centrální banka v srpnu zahájí snižování úroků.
Zlepšení situace i pro premiéra
„Vývoj inflace odpovídá scénáři, který by podle centrální banky umožňoval snížení úrokových sazeb,“ uvedl ekonom Paul Dales ze společnosti Capital Economics. Pokles inflace je dobrou zprávou pro britského premiéra Rishiho Sunaka před parlamentními volbami, které se pravděpodobně budou konat letos na podzim.
V Evropské unii, ze které Británie v roce 2020 vystoupila, se inflace podle statistického úřadu Eurostat v únoru snížila na 2,8 procenta z lednových 3,1 procenta. V České republice inflace podle Eurostatu klesla na 2,2 procenta z 2,7 procenta. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Zdroj: ČTK