výroba, ocel, čr

Poptávka po oceli se bude na většině hlavních trhů ve světě v příštím roce dál zvyšovat, domnívají se analytici. Výjimkou bude Čína, která se po omezeních zavedených za pandemie covidu-19 hospodářsky zotavuje pomaleji. Agentura Fitch Ratings ve svém nejnovějším výhledu očekává, že spotřeba oceli se proti letošku zvýší o 20 až 30 milionů tun. Světové sdružení oceli (WSA) odhaduje celkovou letošní poptávku na více než 1,81 miliardy tun.

Globální Poptávka po Trhu s Ocelí

Růst poptávky zajistí zejména trhy v jihovýchodní Asii a silné hospodářské oživení v Turecku. V Evropě, ve Spojených státech a v Brazílii ale bude růst slabší. Poptávka v Číně se přesouvá od realitního sektoru, který má stále problémy, směrem k průmyslu a k obnovitelným zdrojům. Čína je největším světovým spotřebitelem i výrobcem oceli.

Letošní rok se pro výrobce oceli ukázal jako náročný. Společnost ArcelorMittal, která je mimo Čínu největším výrobcem oceli na světě, zaznamenala za třetí čtvrtletí pokles hrubého provozního zisku EBITDA meziročně zhruba o 30 procent na 1,87 miliardy dolarů (41,6 miliardy Kč). Firma uvedla, že kvůli slabší poptávce na většině trzích klesly ceny oceli.

ArcelorMittal dlouho vlastnil výrobu oceli v Ostravě, než ji prodal britské skupině Liberty Steel. Její součástí je podnik s novým názvem Liberty Ostrava od roku 2019. Huti Liberty Ostrava teď hrozí, že se ocitne bez dodávek energií. Ty jí dodává společnost Tameh Czech, která na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla, že se dostala do sekundární platební neschopnosti, protože jí Liberty skoro před půl rokem svévolně přestala platit za dodávané produkty.

Očekávaný Růst a Výzvy pro Celosvětový Průmysl

Výroba oceli je považována za ukazatel stavu celé ekonomiky. Odvětví ale v současné době trpí propadem poptávky, což analytici dávají do souvislosti s přísnější měnovou politikou centrálních bank a slabým oživením hospodářství v Číně. Ruku v ruce s tím jde i slabší spotřeba surovin. Pece v celé Evropě, kde má ArcelorMittal většinu své produkce, utlumily činnost a někteří konkurenti Arceloru na podzim oznámili propouštění.

Trh s ocelí v loňském roce přesáhl v celém světě 1,82 bilionu dolarů (přes 40 bilionů Kč) a očekává se, že růst poptávky po oceli v příštích deseti letech poroste tempem 4,4 procenta. Celkové tržby za prodej oceli se v letošním roce zvýší nad 1,89 bilionu dolarů a v roce 2033 budou vyšší než 2,9 bilionu dolarů, uvádí výhled na webu Future Market Insights.

Stejná prognóza také předpokládá, že poptávka po oceli ve stavebnictví zůstane vysoká. Analýza trhu s ocelí předpovídá, že cílový segment v posuzovaném období, tedy do roku 2033, poroste ročním tempem 3,8 procenta.

Zdroj: čtk