Česká měna proti většině světových měn meziročně posílila, Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny více než před rokem.

Česká měna proti většině světových měn meziročně posílila, Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny více než před rokem. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu. K euru i dolaru česká koruna zpevnila o čtyři procenta, proti egyptské libře o 76 procent a k turecké liře o 29 procent.

Pro Čechy výhodné

Nejčastěji Češi při svých zahraničních dovolených potřebují eura, kterými se platí v destinacích, kam lidé z ČR jezdí nejvíc, a to v Chorvatsku, Itálii, Slovensku, Rakousku a Německu. Koruna k euru za poslední rok posílila o téměř čtyři procenta. „Pokud by si rodina vyměnila částku 40.000 korun, kterou v průměru utratí za týden dovolené, za eura před rokem, dostala by 1624 eur. Dnes by to bylo ale o 64 eur víc,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška.

Nesmí se váhat

Od poloviny dubna koruna k euru spíše oslabuje, kurz se posunul z 23,46 korun za euro na současných 23,71 Kč/EUR. Ani dlouhodobě se neočekává, že by česká měna zůstala na podobně silných úrovních delší dobu. Pro Čechy tak podle něj může být výhodné s výměnou dlouho neotálet.

Podobně je na tom i vývoj kurzu k amerického dolaru. Koruna meziročně posílila o více než čtyři procenta na 21,97 Kč/USD, tento měsíc pak spíše oslabovala. Při využití modelového příkladu by nyní česká rodina získala o 80 dolarů více než loni. Stejně jako ve vztahu k euru bude podle analytika koruna v budoucnu spíš dál oslabovat. Čekat s případnou výměnou na později patrně nemá velký smysl, míní Raška.

zdroj: ČTK