plyn, sporák, oheň

Kolem 11:00 SEČ se cena plynu s dodáním v únoru ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 74 eur za MWh, a proti poslednímu obchodnímu dnu loňského roku tak vykazovala pokles téměř o tři procenta. Cena plynu v Evropě klesá už asi tři týdny, ceny v TTF jsou pro evropský trh určující. Dlouhodobě klesají i velkoobchodní cena elektřiny.

Nadprůměrné teploty oddálí vyčerpání plynových zásobníků

Meteorologové předpovídají, že v příštích dvou týdnech budou teploty ve většině regionů v Evropě nad průměrem pro toto roční období. Díky tomu se Evropa bude schopna vyhnout nejhoršímu scénáři v podobě brzkého vyčerpání zásobníků na plyn už v zimních měsících. Za prosinec se cena plynu snížila asi o 47 procent díky tomu, že chybějící ruský plyn se Evropě podařilo z velké části nahradit dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), hlavně ze Spojených států.

Déletrvající mírnější teploty spolu s typickým snížením poptávky v průmyslu na konci roku mohou pomoci udržet v Evropě dostatečné zásoby plynu až do konce topné sezony. Nižší ceny plynu jsou také úlevou pro evropskou ekonomiku, na kterou doléhá vysoká inflace.

Loňský rok byl ve znamení silného cenového kolísání, na konci léta se cena plynu v TTF krátce vyšplhala k 350 eurům za megawatthodinu, ačkoli před dvěma lety stál plyn méně než 20 eur/MWh. Ceny se začaly zvyšovat předloni, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, po kterém Evropa začala odmítat ruský plyn.

Překonat těžkou zkoušku pomůže šetření

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že energetická krize je pro největší evropskou ekonomiku těžkou zkouškou. Občany vyzval, aby v nadcházejících měsících dál šetřili energiemi. Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE) vzrostly v uplynulém týdnu zásoby plynu v Německu na 90 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto roční období činí 73 procent. V České republice byly zásobníky minulý týden naplněny zhruba na 84 procent.

Zdroj: ČTK