plynovod, gazprom

Ruská plynárenská společnost Gazprom podle plánu dokončila údržbové práce na plynovodu TurkStrem, kterým teče ruský plyn do Evropy přes Turecko. Dodávky plynu tímto potrubím byly přerušeny 5. června, dnes byly obnoveny, informovala agentura Reuters.

TurkStream plynovod

TurkStream vede z Ruska přes Černé moře do Turecka. Má dvě větvě, jedna je určena pro turecké spotřebitele, zatímco druhou teče plyn do jižní a jihovýchodní Evropy. Celková roční kapacita je 31,5 miliardy metrů krychlových, spuštěn byl v lednu 2020.

Plynovod TurkStream je nyní hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropy, využívá ho zejména Maďarsko. Levný plyn do EU z Ruska léta proudil hlavně přes podmořský plynovod Nord Stream, ten je ale po dosud neobjasněných explozích z loňského září mimo provoz a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bude v dohledné době opraven a znovu zprovozněn. EU po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru deklarovala záměr přestat ropu a plyn z Ruska zcela odebírat a naopak zvyšuje nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména od Spojených států.

Spolupráce Gazprom a Turecka

Turecko má dlouhodobě ambici stát se významným energetickým centrem. Loni v říjnu země oznámila, že se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy, a ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly.

Zdroj: ČTK