Tokyo


Akcie na asijských trzích dnes oslabily, a navázaly tak na masivní výprodej, který ve středu zasáhl newyorskou Wall Street. Investoři se obávají zejména dopadů inflace na hospodaření firem a pokračujícího zvyšování úrokových sazeb, které podle nich nepříznivě ovlivní výhled hospodářského růstu.

Index Nikkei 225, což je hlavní cenový indikátor vývoje na akciové burze v Tokiu, odepsal 1,89 procenta a uzavřel na 26.402,84 bodu. Index KOSPI burzy v Soulu pak vykázat pokles o 1,28 procenta na 2592,34 bodu.

Vývoj akcií v USA

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech ve středu výrazně klesly, klíčový S&P 500 odepsal přes čtyři procenta. Impulzem k výprodeji byla velmi špatná čísla o hospodaření řetězce obchodních domů Target, která naznačila, v jaké kondici je americká ekonomika. Investoři se pak začali zbavovat rovněž akcií převážně technologických firem v růstové fázi, které jsou závislé na úvěrech a zatím nevytvářejí zisk.

„To úterní oživení se ukázalo jako příliš optimistické,“ poznamenala k opětovnému propadu cen akcií v USA analytička Hebe Chen ze společnosti IG. V úterý hlavní akciové indexy přerušily pokles a zamířily vzhůru.

Situace v Číně

Obavy mají investoři také z vývoje koronavirové epidemie v Číně, kde úřady vyhlásily nulovou toleranci nemoci covid-19. Například Šanghaj, kde je důležitý přístav, se několik týdnů potýkala s uzávěrami, což ovlivnilo i globální obchod. Hlavní index čínských akcií CSI 300 dnes přesto ranní ztráty smazal a před koncem obchodování byl v mírném zisku.

Rovněž kvůli válce na Ukrajině už mezi investory není až tak velká ochota riskovat. To se v posledních týdnech projevilo vyšším zájmem o americký dolar, který je považován za bezpečný přístav v dobách zvýšené geopolitické nejistoty.

Zdroj: ČTK