Bitcoin a další digitální měny jsou vysoce spekulativním a rizikovým aktivem, které je nerovnoměrně zasaženo zpřísňováním měnové politiky ze strany centrálních bank.

Volný pád kryptoměn

Volný pád kryptoměn může pokrčovat. Je to dáno komplexitou celého systému, píší analytici německé Deutsche Bank v čerstvě publikované zprávě. Dosáhnout cenové stability u digitálních měn je obtížné, protože „neexistují žádné oceňovací modely jako v případě veřejně obchodovaných akcií,“ uvedla dále Deutsche Bank. Kryptoměnnový trh je podle ní je navíc velmi fragmentovaný.

Ohrožení kryptoměn

To mimo jiné znamená, že se v případě jednotlivých kryptoměn může výrazně lišit likvidita trhu. Kryptoměny jsou také ohroženy makroekonomickou situací, která aktuálně vyúsťuje do zpřísňování měnové politiky centrálních bank v podobě zvyšování úrokových sazeb. To digitálním měnám neprospívá, neboť je tlumen příliv likvidity na trhy, a vedle toho roste výnosnost méně rizikových aktiv, jimž investoři dávají přednost. Kryptoměny jsou podle Deutsche Bank rovněž silně korelovány s akciovými trhy.