Americká centrální banka

Zvyšování základních úrokových sazeb

„Inflace zůstává zvýšená v důsledku nerovnovah mezi poptávkou a nabídkou, které jsou způsobeny pandemií, v důsledku vyšších cen potravin a energií a širších cenových tlaků,“ uvedl Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC), který v rámci Fedu rozhoduje o nastavení úrokových sazeb. A tu základní zvýšil na úroveň 2,25 až 2,5 procenta, což je nárůst o 0,75 procentního bodu, jak očekávala většina expertů.

Americký trh zůstává robustní

Základní úroková sazba je nyní na úrovni, kterou většina členů vedení Federálního rezervního systému považuje za neutrální. Tedy za takovou, kterou nelze ztotožnit s expanzivní, ani restriktivní měnovou politikou. Ale vzhledem k okolnostem rychlé zvyšování úrokových sazeb působí jednoznačně restriktivně, což se podle Fedu již projevuje na některých makroekonomických indikátorech. Americký trh práce nicméně stále zůstává velmi robustní, konstatoval Fed.

1 komentář

  1. […] utahováním měnové politiky je však hrozba recese. Pokud totiž bude Fed zvedat sazby a americká ekonomika mezi tím přestane růst a začne pomalu klesat, pak se centrální bankéři k růstu […]

Comments are closed.