Dražší dům nebo byt si dnes mohou dovolit pouze movitější lidé s nadprůměrným příjmem, nebo ti, kteří například získali větší obnos peněz prodejem jiné nemovitosti či jiného majetku,“ uvedla obchodní ředitelka hyponamiru.cz Veronika Kráčmar Hegrová. V první půlce roku stejně jako loni dominovaly mezi zájemci o bydlení mladé rodiny a páry ve věku okolo 30 let věku.

Před rokem našla většina nemovitostí majitele do týdne, v horším případě do měsíce. Nyní více než polovina nemovitostí (55 procent) čeká na svého kupce průměrně dva měsíce. Do měsíce či do půl roku se prodá 22 procent z nich.

Šance získat vlastní bydlení je oproti loňsku větší

Zatímco ještě loni se o jednu nemovitost ucházely i desítky kupujících a majitelé si mohli diktovat podmínky prodeje včetně ceny, letos už tomu tak není. „Zájemci o pořízení vlastního bydlení mají nyní díky širší nabídce vyšší šanci získat nemovitost podle svých představ. I když jsou ceny bytů a rodinných domů na maximech, prodávající začínají být mnohem otevřenější k poskytnutí určité slevy,“ podotkla Kráčmar Hegrová.

Nejvyšší poptávka je dlouhodobě po bytech ve velkých městech. Podle průzkumu téměř 90 procent kupujících projevilo zájem právě o tento typ nemovitosti, což je proti druhému pololetí loňského roku nárůst o 25 procent. Důvodem mohou být vyšší náklady na dopravu, uvádí průzkum.

Průměrná cena bytů klesla poprvé od roku 2019

Podle studie realitní skupiny European Housing Services (EHS) zveřejněné tento týden průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční.

Podle údajů Eurostatu ale obytné nemovitosti zdražují v Česku nejrychleji z celé EU. V letošním prvním čtvrtletí se v unii ceny obytných nemovitostí meziročně zvýšily o 10,5 procenta, zatímco v České republice o 24,7 procenta.

Zdroj: ČTK