Americký dolar během středy klesl vůči hlavním světovým měnám o 0,2 procenta. Přitom ještě v úterý kurs dolaru vystoupal vůči koši měn na nejsilnější úroveň za poslední tři měsíce. Na vině jsou rostoucí obavy z šíření varianty delta viru SARS-CoV-2. Ztráta dolaru by mohla být ještě hlubší, kdyby zároveň neoslabil japonský jen, který v posledních dnech rovněž bojuje o přízeň investorů.

Vedle nástupu varianty delta se trhy také obávají americké inflace, která setrvává na mimořádně vysoké úrovni. Žádné signály ale zatím nenaznačují, že by mohla v dohledné době klesnout na přijatelnou hladinu kolem dvou procent ročně.

Investoři ale přesto zůstávají pozitivně naladěni, pokud jde o dlouhodobý výhled amerického dolaru. To je pozitivní zpráva i s ohledem na nejasnosti, zda proti vysoké inflaci zasáhne Federální rezervní systém. Pokud investoři z dlouhodobého hlediska dolaru věří, pak lze jeho současné oslabení chápat jen jako výkyv, který nebude přispívat k akceleraci inflace, a Fed tak nebude mít důvod nyní utahovat měnovou politiku.