dolar

Americký dolar dnes oslabuje ke koši předních světových měn. Dolar nejprve stoupl na nejvyšší hodnotu za téměř pět měsíců díky pondělní zprávě o aktivitě ve zpracovatelském sektoru. Po nové zprávě z trhu práce, která ukázala, že počet volných pracovních míst se v únoru držel na vyšší úrovni, však své zisky smazal.

Pracovní pozice

Kolem 17:50 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel 0,2 procenta a pohyboval se kolem 104,77 bodu. Během dne dolarový index stoupl až na 105,1 bodu, nejvýše od 14. listopadu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,2 procenta na 1,0771 USD. Dolar k jenu klesal o 0,1 procenta na 151,54 JPY. Euro vůči jenu rostlo o 0,2 procenta na 163,19 JPY.

Zpráva amerického ministerstva práce dnes ukázala, že počet volných pracovních míst se poslední únorový den zvýšil na 8,756 milionu. To bylo o něco více, než se čekalo.

Fed

„V posledních zhruba devíti měsících se dolar skutečně řídí očekáváním politiky Fedu – když se zvyšuje pravděpodobnost dřívějšího snížení sazeb, dolar má tendenci oslabovat, a naopak,“ uvedl stratég firmy BNY Mellon John Velis.

Japonský jen dnes roste, protože ministr financí Šuniči Suzuki zopakoval, že nevylučuje žádné možnosti reakce na neuspořádané pohyby měny. Japonské úřady v roce 2022 zasáhly, když se kurz jenu propadl na 32leté minimum 152 JPY za dolar. Minulý týden se japonská měna propadla na 34leté minimum 151,975 JPY za dolar a vláda v reakci na to varovala před možnými zásahy na trhu. Japonský jen oslabuje, přestože japonská centrální banka minulý měsíc poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby, napsala agentura Reuters.

zdroj: ČTK