Celkem 3,35 miliardy dolarů dosáhl dosavadní (k 5. říjnu) čistý odliv zahraničního kapitálu z akciových trhů v asijském regionu. Zahraniční investoři se stahovali ze zemí jako Indie, Jižní Korea, Thajsko, Indonésie, Tchaj-wan, Filipíny a Vietnam, uvedla agentura Reuters. Za celé září přitom činil čistý odliv jen necelé tři miliardy dolarů.

Jako hlavní důvod investoři uvedli obavy z inflace, respektive z reakce místních centrálních bank na vysoký růst cen. Mohly by totiž zvýšit úrokové sazby, což by znamenalo přiškrcení likvidity, která proudí na finanční trh a je jedním z motorů růstu akcií a dalších druhů cenných papírů.

V neposlední řadě růst úrokových sazeb představuje také riziko pro ekonomické oživení, které by mohlo kvůli tomu zpomalit. Vyšší úrokové sazby totiž zdraží půjčky pro domácnosti i firmy, což by v konečném důsledku znamenalo ochlazení agregátní poptávky. To by zpětně mohlo negativně ovlivnit výkonnost firem obchodovaných na burze a přispět k prohloubení špatné nálady na trzích.

1 komentář

Comments are closed.