General Motors

Stovky lidí přes víkend bez práce

Největší americká automobilka General Motors (GM) o víkendu propustila několik stovek smluvních zaměstnanců, kteří pracovali v oblasti vývoje nových produktů. Firma dnes potvrdila dřívější informace listu The Wall Street Journal (WSJ).

Opatření se týká zaměstnanců, kteří pracovali v různých lokalitách na předměstí Detroitu. Je součástí širší snahy GM o zeštíhlení aktivit, uvedla agentura Reuters. Automobilka už v dubnu oznámila, že zhruba 5000 zaměstnanců přijalo nabídku odstupného za dobrovolný odchod z podniku.

Zhoršující se automobilový trh

GM v poslední době čelí růstu nákladů, který ale kompenzují vyšší prodejní ceny a silná poptávka. Minulý týden firma oznámila, že její hrubý zisk v prvním čtvrtletí klesl na 3,8 miliardy dolarů (přibližně 82 miliard Kč) ze čtyř miliard dolarů před rokem. Zároveň však zlepšila odhad celoročního zisku o půl miliardy dolarů na 11 až 13 miliard dolarů.

Vedoucí pracovníci GM uvedli, že pracují na opatřeních, která mají automobilku ochránit před zhoršujícími se podmínkami v ekonomice a na automobilovém trhu. Firma už v lednu nastínila plán, který má do konce letošního roku snížit její roční náklady o dvě miliard dolarů.

zdroj: ČTK