Hrubý domácí produkt Velké Británie se ve třetím čtvrtletí tohoto roku mezikvartálně snížil o 0,2 procenta. Ostrovní hospodářství tak vstoupilo do recese jako první ze skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7.

Příčinou je vysoká inflace

Hospodářství Velké Británie kleslo především kvůli vysoké inflaci, která drtí kupní sílu domácností. Dále se projevil negativní dopad propadu zpracovatelského průmyslu, ale také služeb. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský Národní statistický úřad.

Na výkonnosti britské ekonomiky se podepsal také volný den, který byl vyhlášený 19. září kvůli pohřbu královny Alžběty II. V samotném září tak britské hospodářství pokleslo o 0,6 procenta, uvedli statistici.

Recese potrvá dva roky

Podle odhadu centrální banky Bank of England hospodářská recese Velké Británie potrvá nejdéle od konce druhé světové války. Bank of England očekává, že ekonomika bude v recesi po následující dva roky. Přestože další evropské státy rovněž počítají s příchodem recese, byť v pozdějších čtvrtletích, v roce 2024 už by se měly dočkat hospodářského oživení. Spojené království však z recese vystoupí až po roce 2024, odhadla Bank of England.