Čína v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila svůj celkový obchod s Ruskem i Ukrajinou. Peking uvedl, že hospodářská spolupráce s oběma zeměmi zůstane normální.

Obchod s Ukrajinou vzrostl na 29,6 miliardy jüanů (105 miliard Kč), což představuje nárůst o 10,6 procenta. Na tiskové konferenci to dnes uvedl mluvčí celního úřadu Li Kchuej-wen.

Rusko zahájilo 24. února invazi na Ukrajinu, kterou nazývá „speciální vojenskou operací“ potřebnou k obraně ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině. Peking odmítl označit ruskou akci za invazi a opakovaně kritizoval to, co označuje za nezákonné západní sankce k potrestání Moskvy, připomíná Reuters.

Čína a Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ještě před ruskou invazí na Ukrajinu ohlásili v Pekingu uzavření rozsáhlého strategického partnerství zaměřeného na boj proti vlivu Spojených států. Uvedli, že jejich země nebudou mít „žádné ‚zakázané‘ oblasti spolupráce“. Analytici však tvrdí, že zatím nezaznamenali žádný významný náznak toho, že by Čína porušovala západní sankce vůči Rusku.

Prognóza WTO

Světová obchodní organizace (WTO) kvůli dopadům rusko-ukrajinské války snížila svoji prognózu růstu světového obchodu v letošním roce. Podle nového odhadu se objem obchodu se zbožím v letošním roce zvýší o tři procenta místo doposud očekávaných 4,7 procenta. V příštím roce má tempo růstu obchodu zrychlit na 3,4 procenta.

Zdroj: ČTK