OECD: Vyhlídky světové ekonomiky jsou příznivější, problémem zůstává inflace

„Globální vyhlídky jsou na začátku roku 2023 o něco příznivější, než jsme předpokládali před pouhými dvěma či třemi měsíci,“ prohlásil Cormann. Upozornil také, že ceny energií a potravin už výrazně klesly ze svých maxim. Inflační rizika však podle něj přetrvávají a je zapotřebí je řešit.

Tempo růstu světového HDP zpomalí na 2,2 %

Přesnější odhady růstu světové ekonomiky ale Cormann neposkytl. V listopadu OECD předpověděla, že tempo růstu světového hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce zpomalí na 2,2 procenta z loňských 3,1 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) koncem ledna zlepšil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,9 procenta. Loni v říjnu přitom letošní růst odhadoval na 2,7 procenta. Fond v lednu rovněž předpověděl, že celosvětová inflace v letošním roce klesne na 6,6 procenta z loňských 8,8 procenta.

Budoucnost je stále nejistá

„Globální ekonomika je v lepší kondici, než mnozí před několika měsíci předpovídali,“ řekla ve čtvrtek Yellenová. „Problémy, kterým čelíme, jsou reálné a budoucnost je stále nejistá, ale vyhlídky se zlepšily,“ dodala.

Zdroj: ČTK