Toyota ve středu uvedla, že splní požadavky odborů na mzdy a bonusy, přičemž mzdy vzrostou nejvíce za 20 let. Konkurenční výrobce automobilů Honda mezitím BBC řekl, že plně uspokojí požadavky odborů na zvýšení mezd a bonusů.

Naplnění požadavků

Toyota ve středu uvedla, že splní požadavky odborů na mzdy a bonusy, přičemž mzdy vzrostou nejvíce za 20 let. Konkurenční výrobce automobilů Honda mezitím BBC řekl, že plně uspokojí požadavky odborů na zvýšení mezd a bonusů. Společnost uvedla, že mzdy zvýší o pět procent, což je největší nárůst od roku 1990 a více, než činí aktuální míra inflace v Japonsku.

Nastupující prezident Toyoty Kodži Sató doufá, že krok bude mít pozitivní dopad na japonský automobilový průmysl a „povede k upřímným diskusím mezi zaměstnanci a managementem v každé společnosti“. Mluvčí Hondy pak uvedl, že peníze navíc budou z velké části rozděleny mladším zaměstnancům, protože se zvýší nástupní mzdy.

Reakce firem

Ke zvýšení mezd vyzval začátkem roku firmy japonský premiér Fumio Kišida. Na jeho požadavek reagoval už v lednu majitel japonského módního řetězce Uniqlo, společnost Fast Retailing. Ta oznámila, že od března zvýší mzdy zaměstnancům ve své domovské zemi až o 40 procent.

Ceny i růst mezd v Japonsku desítky let stagnovaly. Inflace se však v posledních měsících výrazně zvýšila po celém světě, protože země uvolnily pandemická omezení a válka na Ukrajině přispěla k růstu cen energií.

Zdroj: ČTK