V meziročním srovnání byl index FAO pouze o 0,3 procenta vyšší než před rokem. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.
Zlevnila pšenice a kukuřice, podražila rýže
Dohoda z minulého měsíce podpořená OSN o prodloužení vývozní trasy pro obilí z Ukrajiny o dalších 120 dnů zmírnila obavy z válečného narušení černomořského obchodu. Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 1,3 procenta, proti hodnotě před rokem je ale stále o 6,3 procenta vyšší. Meziměsíčně se díky dohodě o vývozu z Ukrajiny snížily hlavně ceny pšenice a kukuřice. Ceny rýže naopak vzrostly.
Index cen rostlinných olejů se v listopadu zvýšil o 2,3 procenta, a ukončil tak pokles, který trval sedm měsíců. Palmový a sójový olej zdražily, řepkový a slunečnicový olej zlevnily.
Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 1,2 procenta. Klesly ceny másla a kvůli nižší poptávce po dovozu i ceny odstředěného a sušeného polotučného mléka. Zvýšily se ceny sýrů.
Index cen cukru stoupl o 5,2 procenta. Zpoždění dodávek z důležitých producentských zemí a snížení vývozní kvóty cukru v Indii způsobily omezení odbytu, zatímco poptávka byla vysoká.
FAO současně snížila odhad celosvětové produkce obilovin pro letošní rok na 2,756 miliardy tun z 2,764 miliardy tun předchozí měsíc. Prognóza je o dvě procenta nižší než odhad produkce v loňském roce a je nejnižší za tři roky.
Zdroj: ČTK