bezdratová sluchátka, apple, aipods,

V rámci svého úsilí v oblasti ESG dlouhodobě zveřejňuje seznam svých dodavatelů a zprávu o odpovědnosti. Vede změny v dodavatelských řetězcích, ale také ukazuje jejich hranice. Konsolidovala a diverzifikovala své továrny, snížila angažovanost v Číně, ale také v USA ve prospěch zbytku Asie, nikoli však Mexika nebo Indie. A to i přesto, že podíl Číny na globální výrobě stále roste. 

Přibyly továrny na Tchaj-wanu, v Japonsku i Vietnamu

Srovnáváme počet a umístění továren v dodavatelském řetězci společnosti od Amkoru po Western Digital za posledních pět let (viz graf). Počet továren v Číně se snížil ze 46 % na 32 %. Tento počet však nebyl přesunut do USA, kde se nyní nachází pouze 11 % továren. To je méně než 18 % před pěti lety. Zbytek Asie je velkým vítězem diverzifikace, v čele s Tchaj-wanem, Japonskem, Koreou a všemi ekonomikami ASEAN. Mexiko a Indie, které jsou vnímány jako „oblíbené místa“ pro přesun výroby, jsou velmi malé. Jejich dodavatelský řetězec se konsolidoval, počet továren rychle klesl z téměř 800 na 500, přestože od roku 2017 vzrostl prodej o 50 %.

Čína by se měla v budoucnu zaměřit na budování domácí spotřeby

Dochází k tomu v době, kdy se celosvětový obchod dostává pod tlak, zpomaluje se jeho objem a roste míra jeho ochrany. S odezněním pandemie se tak vyrovnává prudký pokles narušení globálního dodavatelského řetězce. Čína se však své pozice „světové továrny“ nevzdává snadno, neboť na ni připadá 30 % celosvětového objemu. Jen za posledních pět let se tento podíl zvýšil o 5 procentních bodů, protože celosvětová poptávka po zboží prudce vzrostla a Čína těží ze svých obrovských úspor z rozsahu. Přesto se Čína s rostoucími strukturálními a cyklickými tlaky na obchod pravděpodobně více zaměří na budování domácí spotřeby.