Ulice v Japonsku

Analytici odhadovali, že třetí největší ekonomika mezičtvrtletně o 0,3 procenta vzroste. V přepočtu na celý rok měla podle jejich výpočtů ekonomika přidat 1,1 procenta.

Japonská měna na historickém minimu

Japonská ekonomika jen těžce oživuje, přestože už byla zrušena protiepidemická opatření. Čelí sílícímu tlaku rostoucí globální inflace, prudkému zvyšování úrokových sazeb po celém světě a dopadům války na Ukrajině. Potýká se také s poklesem jenu na 32letá minima vůči dolaru, což zvedá cenu všeho od paliva po potraviny.

Nejnovější údaje o hrubém domácím produktu (HDP) jsou špatnou zprávou pro vládu premiéra Fumia Kišidy, uvedla agentura DPA. Tokio právě oznámilo stimulační balíček v hodnotě mnoha miliard dolarů.

Ekonomové očekávají návrat do expanze

Analytik Takeši Minami z výzkumného institutu Norinchukin uvedl, že kontrakce byla překvapením. Pomohlo sice omezení proticovidových opatření, ale výhled podle něj zatemňuje nejistota ohledně možného nárůstu onemocnění covidem-19.

Ekonomové však očekávají, že se třetí největší světová ekonomika vyhne recesi. „Očekáváme návrat do expanze“ do konce roku 2022, uvedl japonský ekonom Darren Tay ze společnosti Capital Economics. Japonská ekonomika „bude těžit z oživení příjezdového cestovního ruchu a silnější obchodní bilance. Ale virová rizika a rostoucí inflace omezí rozsah oživení,“ dodal.

Zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.