ropa, cena, brent, usa

Ceny ropy dnes mírně klesají. Pomalejší hospodářský růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí umocnil obavy z poklesu poptávky po pohonných hmotách ve Spojených státech.

Nárůst cen ropy Brent a WTI a zvolnění růstu americké ekonomiky

Severomořská ropa Brent kolem 19:10 SELČ vykazovala pokles zhruba o 0,2 procenta na 87,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela asi 0,4 procenta a prodávala se lehce nad 82,47 dolaru za barel.

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí výrazně zvolnil a v přepočtu na celý rok činil 1,6 procenta. Ve svém odhadu to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku činil ročně přepočtený růst hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států 3,4 procenta.

Vývoj zásob ropy a pohonných hmot v USA

Podle středečních údajů úřadu pro energetické informace (EIA) klesly zásoby benzinu v USA méně, než se předpokládalo, zatímco zásoby destilátů vzrostly, třebaže se očekával jejich pokles. Tato dynamika signalizuje zpomalování poptávky. Zpráva EIA rovněž ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden nečekaně prudce poklesly, protože výrazně narostl jejich vývoz.

Obavy ohledně poptávky po pohonných hmotách v USA vznikají v souvislosti se známkami ochlazení podnikatelské aktivity v USA v dubnu a s tím, že údaje o inflaci a zaměstnanosti jsou silnější, než se očekávalo. To znamená, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobněji odloží očekávané snížení úrokových sazeb.

Zdroj: čtk