Prokuratura žádá pro zakladatele kryptoměnové burzy Binance 36 měsíců vězení

Americká prokuratura v úterý navrhla aby zakladatel kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao šel do vězení na 36 měsíců. Agentura Reuters připomíná, že podle pravidel americké komise pro vyměřování trestů (USSC), což je nezávislý soudní orgán zřízený Kongresem, mělo Zhaovi hrozit maximálně 18 měsíců vězení.

Porušení amerických pravidel

Zhao je kanadský podnikatel čínského původu a loni v prosinci se přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a také americké sankce. Jeho firma podle soudního spisu umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu.

„Vzhledem k rozsahu úmyslného porušení amerických zákonů a jeho důsledkům je trest 36 měsíců nad hranicí trestní sazby oprávněný,“ sdělila prokuratura okresnímu soudu v Seattlu na západě státu Washington.

Binance jako globální krypto centrum pro obchodování

Zhao, který je podle počátečních písmen svého jména v branži známý také jako CZ, firmu Binance založil v roce 2017 v Šanghaji a postupně z ní vytvořil nejdůležitější centrum globálního trhu s kryptoměnami. Její hlavní burza Binance.com je největší kryptoměnovou burzou na světě – předloni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů (536 bilionů Kč).

Novým šéfem burzy Binance je nyní jeden z jejích zaměstnanců Richard Teng. Do svého zvolení měl na starosti lokální trhy.

Zdroj: ČTK