Kolem 18:40 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,1 procenta na 63,2 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu klesala o půl procenta na 59,46 dolaru za barel.

Americký dolar klesá ke koši měn na nejnižší hodnotu za dva týdny. Reaguje tak na zprávu o vývoji počtu nových žadatelů o podporu v USA, který minulý týden nečekaně rostl. Slabší dolar zlevňuje ropu pro neamerické investory, a jejich zájem o ropu tak roste, což zvyšuje cenu.

Zásoby ropy v USA podle amerického ministerstva pro energetiku minulý týden klesly více, než čekali analytici. Zásoby benzinu však stouply o čtyři miliony barelů na více než 230 milionů barelů, protože rafinerie zvýšily produkci před letní automobilovou sezonou. Poptávka však kvůli dopadům koronavirové pandemie zůstává slabá.

„Obrovská tvorba zásob pohonných hmot není tím, co trh očekával, a znovu se objevily obavy o rychlost oživení poptávky po ropě, což nutí obchodníky zvažovat, jak stabilní je ve skutečnosti spotřeba pohonných hmot,“ řekl agentuře Reuters analytik Rystad Energy Björnan Tonhaugen.

Zdroj: ČTK