Solek

„Chile je a nadále bude základním stavebním kamenem našeho portfolia solárních elektráren.
V dynamickém růstu celkové instalované kapacity ve fotovoltaice zúročujeme zkušenosti a důvěru, které jsme za dobu 7 let našeho působení v Latinské Americe získali,“ uvedl Zdeněk Sobotka a dodal: „Jsem rád, že se o naše výsledky dosažené na druhém konci světa můžeme podělit právě s českými investory, kteří se na příležitostech zajímavého zhodnocení kapitálu podílejí výnosem z našeho dluhopisového programu či prostřednictvím MW Investičního fondu SICAV, se kterým dlouhodobě spolupracujeme.“

Solární park El Conquistador o výkonu 2,99 MW, který se rozkládá na ploše 6,51 ha, je třetí z celkového počtu 6 plánovaných fotovoltaických projektů v regionu Ñuble severně od města Quirihue. 

Výstavba solárního parku Alcadesa ve stejné oblasti byla zahájen už v listopadu loňského roku. Elektrárna o výkonu 7 MW, která představuje investici ve výši 9 milionů dolarů, bude v provozu již za dva měsíce. Pro zajímavost – pohledem úspor uhlíkových stop se odhaduje, že solární park Alcadesa pomůže zredukovat přibližně 10 000 tun CO2, což odpovídá vyřazení 817 automobilů z provozu.

Další solární parky Meco Chillán, San Bernardo, Itihue a Quilmo, které skupina SOLEK v oblasti Ñuble vlastní, jsou v různých fázích rozpracovanosti a dohromady představují další zdroje o výkonu 80-100 MW.

SOLEK HOLDING SE

SOLEK HOLDING SE je energetická společnost podnikající v oboru obnovitelných zdrojů energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile a k dalším lokalitám úspěšně realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko. V rámci strategického rozvoje rozšiřuje své působení také o nové trhy, aktuálně například o Kypr. Od svého založení skupina SOLEK realizovala více než dvě desítky projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 87 MW. Aktuálně má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav hned na několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 360 MW. Prvních deset let skupina fungovala především jako developer, kdy například solární parky v okolí chilského hlavního města Santiago úspěšně prodala kanadskému Carbon Free, americké Arroyo Energy Group či francouzským investorům Reden Solar. Strategií SOLEK je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale nyní již také vlastnit a provozovat. K financování aktivit skupina využívá především kapitálové trhy, kde úspěšně nabízí korporátní dluhopisy se stabilním výnosem. Zakladatelem, majoritním vlastníkem a CEO skupiny SOLEK je český podnikatel Zdeněk Sobotka. 

Více na www.solek.com