Americký dolar dominuje světovým forexovým trhům. Britskou libru drží poblíž 35letých minim, japonský jen se nachází na nejnižší úrovni za poslední čtvrtstoletí. Krok s dolarem drží jen švýcarský frank.

Vyšší odhad na zvyšování úrokových sazeb

Po zveřejnění údajů o vývoji srpnové inflace v USA vzrostly sázky finančních trhů na razantnější zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou, než se doposud čekalo. Analytici nyní odhadují, že Fed zvýší příští týden sazby o 0,75 až 1 procentní bod.

Dolar sílí kvůli japonskému jenu

Díky tomu začal americký dolar mohutně sílit, a to zejména vůči japonskému jenu. Ten se k dolaru dostal na nejnižší úroveň za posledních 24 let. Mírně oslabilo také euro, které se opět začalo blížit paritě k dolaru, přestože se v minulých dnech zdálo, že se od ní definitivně odpoutalo. Na slabých hodnotách se drží také britská libra, které je vůči dolaru na 35letých minimech.

Jedinou měnou, která s dolarem drží krok, je švýcarský frank. Ten se dostal na nesilnější hodnoty k euro od roku 2015, kdy Švýcarská národní banka zrušila režim umělého oslabování franku. Kam se sazby Fedu pohnou, bude jasno ve středu 22. září.