Na tuzemský zpracovatelský průmysl začínají dopadat komplikace a nejistoty spojené v válkou na Ukrajině

Ukazatel důvěry podnikatelů poklesl v prosinci proti listopadu o půl bodu na hodnotu 92,5, snižuje se od letošního června a je také nejnižší od loňského března. „V prosinci byl zaznamenán propad zejména ve stavebnictví a v maloobchodě. Stavebnictví je ale současně jediným odvětvím, kde se důvěra přes výrazný prosincový pokles stále drží nad dlouhodobým průměrem,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Ve vybraných odvětvích služeb včetně finančního sektoru se důvěra meziměsíčně nezměnila, v průmyslu mírně vzrostla.

Důvěra podnikatelů klesá napříč odvětvími

Indikátor důvěry podnikatelů klesl proti listopadu ve stavebnictví o 7,9 bodu na hodnotu 107,7, v obchodě o 6,3 bodu na 92,7. Ve službách ukazatel zůstal na hodnotě 92,4, v průmyslu stoupl o 0,6 bodu na 91.

Příčinou je nepříznivá situace v ekonomice

Indikátor důvěry spotřebitelů se po listopadovém mírném oživení v prosinci meziměsíčně opět snížil, klesl o 1,3 bodu na hodnotu 74,7. „Domácnosti negativně hodnotí zejména svou současnou ekonomickou situaci. Pozitivně lze ale hodnotit, že mimořádně velké obavy z jejího dalšího zhoršování se začínají postupně zmírňovat,“ podotkla Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. V prosinci ubylo domácností, které považují současnou dobu za vhodnou k velkým nákupům. Snížilo se ale očekávání dalšího růstu cen.

Prosincový průzkum důvěry podporuje očekávání, že česká ekonomika v letošním závěrečném čtvrtletí zopakuje mezikvartální pokles HDP, a vstoupí tak do technické recese, řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Zdroj: ČTK