Závod by měl zahájit provoz v roce 2025. Bude zpracovávat ročně až 160.000 tun těžko recyklovatelného plastového odpadu, který se v současnosti spaluje.

Ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová uvedla, že jde o významnou investici, která ukazuje ochotu Francie přijímat inovativní technologie. Francie podle ní získává díky investici prostředek k dosažení svých ambiciózních cílů v recyklaci plastů stanovených pro rok 2025.

Eastman Chemical bude využívat takzvanou molekulární recyklaci, při níž se odpad rozkládá na stavební prvky a znovu se z něj vytvářejí nové formy. Pokročilou recyklací plastů se zabývají i další firmy, například skupina Ineos Group. Finská společnost Neste Oyj má za cíl do roku 2030 zpracovat jeden milion tun plastového odpadu ročně.

Macron dnes odjel na cestu po severní Francii, kde chce představit celkem 21 nových investičních projektů. Podle médií se tak chce pochlubit, jak se mu daří získávat zahraniční investory. Mezi nimi je i tento projekt firmy Eastman Chemical, ale i další, které připtavil německý chemický gigant BASF či kanadská společnost Loop Industries. Podle úřadu prezidenta projekty představují celkovou investici čtyři miliardy eur (97,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK