eToro app

Počasí

Meteorologové budou mít i nadále velký vliv na kapitálové trhy, neboť podle předpovědi se na severní polokouli již potřetí v řadě objeví meteorologický jev La Niña. Jednalo by se o rekordní „trojí výskyt“ v řadě a hrozí tak ještě větší narušení celosvětového zásobování zemědělskými produkty. Vysoké ceny komodit jsou výzvou pro nižší inflaci a spotřebitele na rozvíjejících se trzích, ale pro některé, od firem dodávajících hnojiva až po akcie zemědělských zařízení, jsou pozitivní. Stejně tak se po nejklidnějším začátku za poslední desetiletí pravděpodobně zrychlí sezóna hurikánů v Atlantiku, což představuje hrozbu pro napjaté trhy s americkými rafinovanými ropnými produkty, jako je například benzin. Vyšší ceny by mohly pomoci rafineriím, ale poškodit spotřebitele.

Rostliny

La Niña má tendenci zvyšovat aktivitu hurikánů v Atlantiku, způsobuje větší sucho v USA a snižuje úrodu plodin v Jižní Americe. Tím by se mohly zpřísnit podmínky na zemědělských trzích, od pšenice po kukuřici a sójové boby, které teprve nedávno zaznamenaly pokles cen. K tomu dochází také na pozadí desetiletých nízkých zásob v USA a klesající úrody plodin v mnoha regionech. K oslabení cen přispěla silná ruská úroda, obnovení dodávek obilí z Ukrajiny, růst amerického dolaru a obavy z globální recese. Přibližně čtvrtina všech kalorií se dnes obchoduje mezinárodně, takže dopady jsou globální.

Hurikány

Současná sezóna hurikánů v Atlantiku je nejklidnější za poslední desetiletí, zatím se vyskytly pouze dva hurikány, Danielle a Earl. Ani jeden z nich nedosáhl pobřeží USA. Minulá sobota byla tradičním vrcholem sezóny, ta však končí až 30. listopadu a riziko jejího zintenzivnění je od této chvíle velké – podle předpovědi by mělo udeřit pět přímých hurikánů (viz graf). V centru pozornosti zůstávají těsné americké ropné produkty, od benzínu po topný olej, přičemž 40 % rafinérské kapacity v USA se nachází na exponovaném pobřeží Mexického zálivu, které v poslední hurikánové sezóně 2021 zaznamenalo výrazné narušení.